Ktorá platforma je pre programovanie najzaujímavejšia?

 

Ktorá platformá? Počet programátorov nám každým dňom rastie. Spolu s programátormi však rastie aj počet užívateľov a inteligentných telefónov či tabletov. Najväčší podiel na trhu má stále neprekonaný Android, ktorý obsadzuje 79,4% trhu.

 ios platforma

Najväčší podiel na trhu má stále neprekonaný Android, ktorý obsadzuje 79,4% trhu. Jeho najbližším súperom je iOS, ktorý naberá na svojej veľkosti a obsadzuje stále väčšiu časť trhu. Momentálne má iOS 16,4% užvateľov, čo je však stále ďaleko za Androidom. Windows Phone predstavuje 3,2% podiel, no rovnako ako iOS sa pomaly rozrastá a svojich nadšencov si dokáže nájsť.

 

 

Rád by si začal programovať?

Vieš čo ale nevieš, pre ktorú platformu sa rozhodnúť? Ani pri jednej z nich to nie je jednoduché. Preto netreba mať veľké očakávania hneď na začiatku, aj keď pripúšťam, že nezatracujem ani možnosť bleskového úspechu. Je však potrebné poriadne si premyslieť čo je, resp. by mohlo byť pre ľudí najzaujímavejšie a čo by im mohlo do životov priniesť niečo nové a užitočné. Dobré aplikácie si vždy nájdu svoje miesto. Aj keď vám asi konkrétne neporadím do akej aplikácie je dobré investovať a vložiť svoj talent, skúsim vám dať aspoň pár informácii, ktoré môžu byť nápomocné pri výbere tej správnej platformy.

 

Ktorá platforma?

Každá platforma má svoje plusy či mínusy. Skutočnosť, že Androide subjekt s navyšším podielom na trhu, poukazuje na príležitosť spojenú s veľkým počtom potenciálnych klientov. Ďalšou výhodou je pomerne lacná developerská registrácia – 25 dolárov. Pre iOS je to o niečo drahšie, keďže developerská licencia stojí 99 dolárov. Výhodou u iOS je to, že užívatelia nemajú hlboko do vrecka a navyše každé iOS zariadenie je prepojené s bankovým účtom, čo uľahčuje kúpu aplikácií a rovnako sa tým zvyšuje pravdepodobnosť ich predaja. Je pravda, že Windows Phone má malý podiel na trhu, no na druhej strane má aj málo kvalitných aplikácii. Preto je pri Windows Phone podstatne jednoduhšie dostať sa  na dobré pozície v store, kde ste viac viditeľní a tým zvyšujete pravdepodobnosť stiahnutia vašej aplikácie. Pri Windows Phone je cena za developerskú licenciu len 19 dolárov. Len pre predstavu: iOS ponúka 1 500 000 aplikácii, Android ich má len o trochu viac – 1 600 000 a aplikácií pre Windows Phone je  zatiaľ 340 000.

 

Android platforma

 

 

Free aplikácie 

Veľká väčšina aplikácii je zadarmo a neustále nejaké pribúdajú. Odhaduje sa, že v roku 2017 bude až 94,5% aplikácií dostupných zadarmo. Uvažujete nad platenou aplikáciou? Možno je lepšie vytvoriť in-app aplikáciu. In-app aplikácia je aplikácia, ktorú si užívateľ stiahne zdarma a vy zarábate na reklamách, ktoré su v aplikácii umiestnené. In-app aplikácia umožňuje aj zakúpenie plnej verzie dnu vo vnútri aplikácie. To Vám prakticky prinesie jednu free aplikáciu s reklamou a akoby druhú platenú aplikáciu s rozšírenou možnosťou, ktorá už bude bez reklám. Toto vám môže výrazne pomôcť k väčšiemu počtu stiahnutí a zároveň aj k zvýšeniu vašho príjmu. Nikdy však nepodceňujte tú časť aplikácie, ktorá je zdarma. Užívateľ musí mať pocit, že mu aplikácia prináša práve to, kvôli čomu si ju stiahol a to vám zabezpeči stálych užívateľov.

Do rozšírenej platenej časti umiestnite niečo ako čerešničku na torte, čo bude užívateľa motivovať k tomu, aby si aplikáciu kúpil. Samozrejme je veľmi potrebné dobre premyslieť aj umiestnenie takýchto reklám, pretože nimi potom môžete dosiahnuť opačný – neželaný efekt. Každý predsa poznáme to, aké otravné sú napr. príliš časté reklamy a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *