Čo je potrebné vedieť pred vývojom aplikácie?

 

Pred začatím vývoja mobilnej aplikácie, je potrebné ujasniť si niekoľko bodov, ktoré ovplyvňujú náročnosť (a tým aj cenu) aplikácie. Tu uvedieme niektoré body, kto ré sú rovnaké pre väčšinu aplikácií.

 

Minimálne podporované verzie OS  

jedná sa o verzie systému (Android alebo iOS), na ktorých aplikácia bude fungovať (na nižších nebude aplikácia fungovať vôbec). Je možné podporovať aj niektoré staršie verzie systému, ale je tu potrebné počítať s navýšením nákladov. Pre lepšie rozhodnutie si môžete nájsť podiel jednotlivých verzií OS a podľa toho sa rozhodnúť, či sa vám oplatí dané verzie podporovať.

 

Grafika

je to jedna zo položiek, ktorá najviac ovplyvňuje náročnosť vývoja aplikácie a preto je potrebné mať nejaké návrhy pred začatím práce na aplikáciách. Je možné Vám pomôcť už od začiatku s návrhom jednotlivých obrazoviek (a to ako vo forme wirefarmu, tak aj finálnych grafických návrhov), ale je potrebné vedieť, akú máte predstavu o spolupráci v tejto oblasti a čo všetko budete potrebovať.

 

Podpora tabletov či mobilov

sú aplikácie tvorené čisto pre mobilné telefóny, ale potom tiež aplikácie, tvorené zo zámerom na tablety. Je potom otázka, či nejakým spôsobom podporovať druhú skupinu zariadení a v akej miere. Pokiaľ by sa jednalo o prispôsobenie obrazoviek, tak potom sa cena veľmi nenavýši. Samozrejme pokiaľ chcete navrhovať iný dizajn obrazoviek (napr. možnosť využitia väčšieho pri tablete), je potrebné brať do úvahy, že s každým rozdielom stúpa zložitosť aplikácie. Na druhú stranu sa však potom užívateľom s aplikáciou pracuje lepšie. V tomto prípade je dobré skúsiť si porovnať aplikácie ako Facebook, Twitter, Skype atď. – ako sa správajú na tabletoch a v telefónoch.

 

Podporovaná orientácia displeja

Podobne ako pri podpore tabletov, tak aj tu je dobré premyslieť si, čo by aplikácia mala robiť keď sa telefón otočí oproti základnej orientácii.

 

Multijazyčnosť

či bude aplikácia podporovať viac jazykov a aké jazyky.

 

Správanie sa aplikácie v offline režime

užívateľ nemusí byť po celú dobu používania aplikácie pripojený k internetu a preto je potrebné definovať si chovanie v prípade výpadku či nedostupného internetového pripojenia. Ktoré dáta sa majú správať offline a ktoré funkcie budú dostupné len online.

 

Backend API

aplikácia je často previazaná s webovou službou, ktorá jej poskytuje dáta. Preto je potrebné vedieť, v akom stave vývoja je aktuálne Backend a či existuje aktualizovaná dokumentácia. Vývoj backendu veľmi výrazne ovplyvňuje vývoj aplikácií a preto je veľmi dôležité vedieť, ako na tom backend je a ako bude prebiehať jeho vývoj.

 

Nevieš pre ktorú platformu? 

 

Zdroj: www.mixedapps.cz  (vývojár)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *