Hybridné technológie pri tvorbe aplikácií

 

Mobilné aplikácie zažívajú v dnešnej dobe svoj rozmach práve vďaka neustále sa zlepšujúcim mobilným zariadeniam. Vďaka štatistikám na stránke Adobe vieme, že užívatelia mobilných zariadení trávia až 90% svojho času v aplikáciach v porovnaní s mobilným webom. V tomto článku si môžete prečítať o hybridných mobilných aplikáciach, o ktorých možno ani netušíte a dennodenne ich využívate.

Hybridné aplikácie sa nachádzajú niekde medzi natívnymi a webovými aplikáciami. Zvyčajne je ich vývoj omnoho rýchlejší, a teda aj finančne menej náročný.

Ich výhoda spočíva v tom, že sú budované webovými technológiami – HTML5, CSS a Javascript – podobne ako webové aplikácie. Kúsok natívneho kódu sa používa na sprístupnenie funkcionalít mobilného zariadenia (GPS, kamera, push notifikácie atď.), čím vylepšujú užívateľskú skúsenosť – UX. Naopak natívne aplikácie sú písané len v natívnom kóde. Výhoda tohto prístupu je jasná: iba natívna časť kódu musí byť prepísaná, aby hybridná aplikácia fungovala na rôznych zariadeniach, resp. platformách (Android, iOS, Windows Phone).

Android-ios-App

Prednosť hybridných aplikácií spočíva najmä v tom, že ich vývoj je jednoduchší a tým pádom aj rýchlejší. Samozrejme sa rýchlosť samotných hybridných aplikácií nedá porovnať s natívnymi, avšak vďaka frontend frameworkom sa tomu veľmi približujú. V súčasnoti je voľne dostupných množstvo hybridných frameworkov, ktoré vám uľahčia vývoj aplikácie.

Samozrejme rozbehať aplikáciu, aby správne fungovala na rôznych platformách, dá námahu a množstvo práce. Závisí to najmä od toho, ako veľmi sa chcete aplikáciou približiť k natívnej aplikácií a samozrejme od jej zložitosti.

Ale stále sú tu ďalšie výhody, prečo ísť hybridnou cestou. Podobne ako natívne aplikácie, môžete ich publikovať do storov (Google Play, App Store, Microsoft Store) a ponúknuť tak možnosť nainštalovania a používania. Okrem toho narozdiel od web aplikácií, môžete ich používať aj v offline režime, aj keď bez aktualizovaných dát.

V budúcnosti môžeme len sledovať, akým tempom sa budú aplikácie zdokonaľovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *